Projekt Vesmír

Vesmír bývá u dětí oblíbeným učivem. I pro učitele nabízí toto téma výuku různými a pro děti přitažlivými metodami. Pracovali jsme s texty v hodinách ČAJS a čtení, promítali si dokumenty z vesmíru, plnili úkoly, vyplňovali pracovní listy a pracovali na projektu vybrané planety. Při tvorbě projektu děti vybíraly klíčové a zajímavé informace, třídily a zapisovaly je do skládanek nebo na barevné lístečky. Jedním z kritérií hodnocení byla stručnost, jasnost a srozumitelnost informací, a to se většině dětí podařilo. Mnohé z nich dokázaly vytvořit složku s otázkami, odpověďmi, doplnit projekt vlastní kresbou, puzzlem planety, a dokonce i trojrozměrným modelem. Poslední hodina byla v duchu shrnutí učiva, tvoření myšlenkové mapy a sdílení projektu mezi spolužáky. Některé práce byly opravdu přínosem pro ostatní žáky, protože sesbírané informace rozšířily jejich poznatky o vesmíru. V předmětu ČASP si vyrobili vesmírnou krychli a po sestavení více kostek dohromady vznikla naše sluneční soustava, kde názorně pochopili velikost a vzdálenost planet od Slunce. Projekty se dětem moc podařily. A za odměnu je v listopadu čeká návštěva Planetária v Porubě.