Výšlap na Velký Javorník

V sobotu o1.o4.2o17 se konal za hojné účasti a to 17-ti dospělých a 12-ti dětí výšlap na nejvyšší bod Veřovických vrchů Velký Javorník ( 918 m. n. m. ). Sraz byl v 9:oo SEČ ve Studénce na nádraží, odkud jsme dojeli do Veřovic a kolem půl jedenácté jsme započali samotný výšlap. Ze zrušeného zimního výšlapu se měl stát jarní, ale počasím byl spíš letní. Po prvních stovkách metrů se plnily batohy přebytečnými vrstvami různých funkčních oblečků.

První občerstvovací přestávku jsme si dali po necelých dvou kilometrech pod přístřeškem na konci posledního rovného úseku. V tomto místě jsme se rozdělili a zdatnější část šla neznačenou pěšinkou po spádnici směr vrchol a druhá část šla klasicky, a to žlutá TZ a následně modrá TZ. Zhruba po dvou hodinách jsme se ale všichni setkali ve frontě (nekonečné) v turistické chatě. Během dvou hodin strávených na vrcholu jsme navštívili také nedávno vybudovanou rozhlednu, děti se porozhlédly kolem, mohutně se posilnily a vyrazili jsme zpět. Cestou zpět probíhala soutěž o největší (nejdelší) šišku.

Kolem čtvrté hodiny odpolední jsme se sešli na veřovickém nádraží, sedli na vlak a odjezd směr Studénka. Nikdo sice nekontroloval konečný počet účastníků v cíli, ale snad dnes všichni sedí ve školních lavicích, u PC v práci, či někde stojí u lopaty. Shrnutí: počasí + účast + nálada + pitný režim = super strávený sobotní den. Jen by bylo pro příště možná dobrý nápad nechat mobily v nějaké krabici ve Veřovicích na nádraží a plně se věnovat přírodě a dívat se kolem sebe.

A nějaké data na závěr:

Vzdálenost: 9.31 km
Průměrná rychlost: 2.9o km/h
Čistý čas chůze: o3:1o:33
Spálené kalorie: 959 kcal (jak u koho, následně doplněné dle zásluh)

Za spolek rodičů Pavel Holec

Odkaz na fotogalerii