DEN NARUBY

Poslední dny před vánočními prázdninami bývají ve škole náročné, protože ačkoliv rozum říká: „Pracuj, uč se!”, zbytek naší duše už se vidí někde  v teple domova, mezi svými, v zajetí vůně jehličí a vanilkových rohlíčků. I letos jsme se rozhodli si tyto dny „udělat” příjemné. Ve středu 21. 12. se ve škole uskutečnil další DEN NARUBY. Tentokrát nebyli v roli učitelů žáci, ale každý vyučující 2. stupně si připravil nějakou „srdcovku”, tzn. hodinu, na kterou není běžně během školního roku čas, hodinu podle svých zájmů, koníčků, zálib.

Většinou po takovém dni píšou zpětné vazby naši žáci, ale tentokrát nás napadlo, vymyslet to jinak - naruby. O své zážitky z jednotlivých hodin se s námi podělili přímo vyučující a každý to pojal po svém. 

Historie vůní a mýdel

Když jste vstoupili do této dílny, rázem jste se ocitli v parfumérii nebo v alchymistické laboratoři, protože pronikavé vůně zaútočily na všechny vaše smysly. Možná jste někdy přivoněli k tea tree, nebo borovici, ale víte jak voní např. santalové dřevo nebo kadidlo? Desítky lahviček ukrývaly vůně, které byly pro někoho příjemné, omamné, vzrušující, ale i velmi překvapivé. A co teprve peeling z krokodýlích nehtů? Po něm budete mít pokožku znovu hladkou jako novorozenec.

Origami

Slovo origami pochází z japonského oru - skládat a kami - papír. Většina účastníků byla na náplň dílny připravena. Ačkoliv se zpočátku zdálo, že vybrané čtyři motivy “papírových skládaček” - motýlek, srdíčko, skákací žabka a vánoční stromeček, bude jednoduché poskládat, mnozí se u toho značně zapotili. U některých žáků se projevil přirozený talent a odcházeli se třemi až čtyřmi výrobky, někteří bojovali do konce hodiny s jedním motivem. Některé skládání origami nadchlo a byla to pro ně relaxační činnost, jiní naštvaně trhali “nepodarky” na kousky. Hodina rychle ubíhala a věřím, že se všichni pobavili. Někteří ve skládání origami možná objevili nový koníček.

Výroba ručního papíru

V této dílně si žáci mohli vytvořit list papíru. Do rámečku se sítí si nabrali vodu s připraveným rozdrceným starým papírem, poté si polotovar překlopili na látku a přebytečnou vodu vytlačili, rámeček oddělali a mohli si jej ozdobit ubrouskovou technikou s vánočním motivem. I přes obtížný krok oddělit papír od síta, vznikly nové listy papíru, které lze použít jako vánoční přání.

Malování na plátno

Souhra náhod aneb tam nahoře to někdo řídí…., i takto by mohl znít název naší dílny malování na plátno.

Jeden anděl žije ve Slatině, ten nám daroval plátna. Ten druhý anděl je vysoký, blonďatý, pohledný, tak ten nám daroval barvy. No a to nejdůležitější… hned několik andělů se sešlo, aby ta plátna pomalovali nádhernými obrázky a  zkrášlili tím charitativní domov v Ostravě. Zpříjemnili tak prostředí dědečkům a babičkám, kteří zde žijí. Teplé barvy a obrázky k zamyšlení zahřejí všechna srdce a snad na okamžik zapomenou na samotu i  bolesti, které stáří často provází. Děkuji všem andělům, kteří přišli a  pomohli k této dobré věci.

Britská královská rodina

Britská královská rodina je nejznámější královskou rodinou v Evropě. Upíná se na ně velká mediální pozornost a všichni jsme o ní někdy slyšeli. Zná ale mladá generace její členy? Dokáží přiřadit obličej ke jménu? A orientují se v jejich nejznámějších tradicích a protokolu? Královská rodina není jen rodinou, ale i institucí, kterou provází spousta pravidel.

Žáci si s vizitkami vyzkoušeli roli člena královské rodiny. Seznamovali se se svými příbuznými a i s protokolem, který je jako členy rodiny provází. Po seznámení následoval nácvik poklony a čas sestavování rodokmenu. Žáci měli možnost zeptat se na cokoliv je zajímalo. Někteří se zajímali o módu a účesy, jiné zajímaly pikantnosti ze života princů a princezen a kolotoč kolem Meghan a Harryho. 

Den naruby byla skvělá příležitost, jak si se žáky popovídat a předat jim něco, o co se sama zajímám. Z reakcí soudím, že se mi některé podařilo zaujmout a někteří mě překvapili svými znalostmi a informacemi, o kterých jsme mohli společně diskutovat.

Goalball

Žáci si v tělocvičně vyzkoušeli hru pro nevidomé, kde si na začátku každý zúčastněný žák zavázal oči a stal se na hodinku nevidomým. Potom se šlo na věc, kde jsme se nalosovali do dvou tříčlenných družstev a začala bitva s míčem, který měl uvnitř rolničky. Žáci se pohybovali po své půlce hřiště se zavázanýma očima a podle zvuku rolniček (míče) hledali, kde se míč pohybuje a snažili se ho chytat. Cílem hry bylo vstřelit soupeři gól. Myslím si, že si to žáci užili a vyzkoušeli si, jak je těžké se bez zraku orientovat a pohybovat.

Vánoční dekorace

V této dílně žáky přivítaly bedny s různými větvičkami, šiškami, rozložené palety s barvami, nůžky, štětce, lepidla a různobarevné papíry. Žáci si mohli vytvořit závěsné srdce, svícen, vyzdobit šišku nebo si vytvořit dekoraci na sváteční tabuli. Všichni zúčastnění zaujatě lepili, barvili a vytvořili si pro radost krásné ozdoby podle vlastní fantazie. Padly i dotazy: „Který z těch výrobků vytvoří i patla jako jsem já?” Naštěstí se žádní “patlové” nepřihlásili a žáci si domů odnášeli krásnou výzdobu.

Vánoční fotbálek na multifunkčním hřišti

Žáci si před přihlášením k této dílně mohli přečíst následující anotaci… 

Přijď si zahrát fotbálek na multifunkční hřiště za jakéhokoliv počasí. S sebou teplé sportovní oblečení, čepice, rukavice.

A co myslíte, přišli? Přišli. Jeden v trenýrkách, jiný si oblékl rifle, další bez čepice, výjimkou nebyly ani sváteční bundy. Někteří se ptali, zda jsou nutné rukavice a náhradní ponožky měla jen hrstka z nich. A jak to dopadlo? Fotbálek se uskutečnil v těžkých podmínkách na sněhem pokrytém, udusaném a klouzavém povrchu. Všichni přežili ve zdraví a snad i s poučením, že když se sportuje, tak je zapotřebí sportovní obuv, oděv a náhradní převlečení:-)

Státní vlajky

Už nějakou dobu čelím dotazům, jestli se v zeměpise budeme učit vlajky. Odpovídám, že nebudeme a slibuji nějakou neučební příležitost k prokázání znalosti státních symbolů různých států. A sliby se mají plnit o Vánocích. Původním záměrem této dílny bylo poměřit si síly ve znalosti státních vlajek prostřednictvím různých společenských her. Nestalo se tak. V duchu vánoční atmosféry se soupeření proměnilo na pomoc, podporu a upřímnou radost ze společných úspěchů. Tak třeba: z individuální hry domino se rázem stala týmovka o nejdelšího hada se zapojením všech kartiček. Za oběť padla velká přestávka, naše zapálení přitáhlo i kolemjdoucí paní učitelku. A co myslíte, povedlo se? Toto se povedlo. Ale, co se hlavně povedlo - využít další příležitosti k poznání spolužáků z jiných tříd a možná proměnit “spolužákovství” v přátelství. 

J. F. Kennedy

Proč osobnost Kennedyho a okolnosti jeho smrti budí zájem lidí i 60 let po jeho smrti? Souvisela smrt JFK s mafií, Fidelem Castrem, sovětskými agenty, CIA nebo Marilyn Monroe? Na moderní dějiny 2. pol. 20. století není v hodinách dějepisu tolik času, proto byl den naruby úžasná příležitost, jak se dozvědět nejen historická fakta, ale i trochu „pikošek” ze života tohoto amerického prezidenta. Během takových hodin nečekám žádné bouřlivé ovace, účastníci většinou sedí a bez dechu poslouchají (neusnul myslím nikdo), ale přece jen se mi dostalo nějaké zpětné reakce: „Bylo to dobré, paní učitelko, fakt!”


Číselné kvízy, rébusy

Asi v žádné jiné hodině se žákům nezavařil mozek jako v téhle. Nebo myslíte, že změnit číslo 5008 na pěticiferné pouze tím, že pohnete dvěma sirkami je jednoduché? Nebo doplňovat čísla podle sice logické, ale pro mnoha z nás naprosto nepochopitelné souvislosti? Tuto dílnu si vybírali hlavně ti, kteří se nevzdají rychle, ale zakousnou se do problému, dokud ho nevyřeší.

Počítač a číselné soustavy

V této dílně jsme si přiblížili historii počítačů i význam počítačové techniky v některých historických meznících minulého tisíciletí.  Prakticky si dále žáci vyzkoušeli převody mezi soustavami. Zkusili jsme si společně převést čísla z desítkové soustavy do soustavy dvojkové, osmičkové a šestnáctkové.  Výsledky jsem si poté zkontrolovali na běžně dostupné kalkulačce na počítači.

Zábavná fyzika

Hodina proběhla v poklidném badatelském duchu. Někteří žáci ocenili prováděné pokusy a dokonce i poděkovali a okomentovali něco o božské trpělivosti. Někteří ironicky konstatovali, že tato lekce byla opravdu “zábavná” :) Obecně si myslím, že pro všechny žáky byly výsledky pokusů překvapivé a každý si něco odnesl. 

Exkurze Spadia

Většina z deváťáků patrně ještě slova jako molekulární biologie, genetika a jiná jim podobná snad ani dosud neslyšela. Velmi zjednodušeně se jim tuto vědátorskou disciplínu  snažili přiblížit v laboratoři lékařské genetiky a molekulární biologie Spadia v Novém Jičíně. I přesto si tam mnozí z nás připadali jako na jiné planetě. Pojmy jako chromozomy, stanovení genomu, mutace, klon, DNA, atpod. létaly vzduchem a my jako Marťani koukali, co se vše dá zjišťovat na úrovni buněčného jádra. Poté jsme si měli možnost prohlédnout supermoderní vybavení  laboratoří, které v současné době napomáhají diagnostikovat různá onemocnění prostřednictvím těch nejmodernějších metod známých např. ze seriálů typu  Kriminálka Las  Vegas. Jedna z odvážných deváťaček nakonec odcházela domů také se svým vánočním dárkem – zkumavkou, ve které bylo schováno celé její „já“, tedy vyizolovaná DNA. 

                                                                                                                                                       učitelé 2. stupně