Dílna čtení

Dílna čtení je celoroční systém práce, který pomáhá žákům v tom, aby se stali skutečnými čtenáři. Žáci pravidelně čtou souvislé beletristické texty, přemýšlí, hovoří a píší o nich. Žáci si do školy přináší ke čtení vlastní knihy, případně využívají tituly ze školní knihovny, kterou každoročně doplňujeme o aktuální tituly.

Dílny čtení jsou určeny žákům od 2. do 9. ročníku, vychází z programu RWCT (Čtením a psaním ke kritickému myšlení). Do tohoto systému již naskakují žáci 1. ročníku ve 2. pololetí. Žáci mají v rozvrhu hodin nastavenou jednu hodinu dílny čtení týdně.

Dílna čtení rozečítá děti, rozvíjí čtenářské dovednosti a vytváří ve třídě čtenářské společenství.

Principy dílny čtení:

1. SVOBODNÝ VÝBĚR KNIH
  2. PRAVIDELNOST A DOSTATEK ČASU NA ČTENÍ
  3. SDÍLENÍ

K rozvoji čtenářských dovedností využíváme různé čtenářské metody a strategie (podvojný deník, volné psaní, literární kroužky, čtenářské dopisy, poslední slovo patří mně).